Jak bezpečně koupit auto na CARS.CZ

Nákup auta přes internet je dnes úplně běžný. Je to rychlé, pohodlné a jednoduché. Nemusíte obcházet "naslepo" prodejce vozidel, ale auto si vyberete v klidu doma u počítače. Prodejce vozidla navštívíte, až když získáte konkrétní představu o nabízených vozidlech a jejich cenových hladinách. Vybrané vozidlo si následně prohlédnete, provedete testovací jízdu a když bude vše podle vašich představ, stanete se spokojeným majitelem svého nového automobilu.

Při prohlížení inzerátů na CARS.CZ však můžete, podobně jako na dalších internetových serverech, narazit i na podvodné inzeráty. Snažíme se takové inzeráty vytřídit, ale ne všechny lze přesně určit. některé přesto mohou uniknout naší pozornosti. Zde vám nabízíme stručný návod, jak při koupi vašeho auta nenaletět podvodníkům.

1. Vyberte si auto, které vám vyhovuje

Na stránkách CARS.CZ je možné hledat auto podle různých kritérií. Vybíráte značku a model vozidla, rok výroby, cenové rozpětí, karoserii, diesel nebo benzín, počet najetých kilometrů, výkon a objem motoru atd. Lze také upřesnit požadovanou výbavu a stav vozu. V neposlední řadě se rozhodujete podle fotografií nabízených vozidel a svojí váhu také má vzdálenost prodejce od vašeho bydliště.

Jakmile si vyhledáte auta, které splňují vaše zadání, můžete si výsledek setřídit podle ceny, stáří vozu, nebo třeba najetých kilometrů a také jednotlivá auta navíc mezi sebou porovnávat. Tak získáte přibližnou představu o aktuálních tržních cenách určitých vozidel.

Pokud vám padne do oka auto s cenou podezřele výhodnou oproti ostatním inzerátům, může to být první signál, že nemusí být všechno v pořádku. Někteří prodejci také nesprávně udávají místo skutečné ceny auta, částku akontace při splátkovém prodeji!

Máte-li jakékoliv pochyby, důvěřujte svým instinktům a nenechte se zlákat zdánlivě výhodnou, exkluzivní a jedinečnou nabídkou. Nejednejte pod tlakem. Častá finta, kterou podvodníci používají je: "...stěhuji se zpátky do Anglie, kde je mě mé vozidlo díky levostrannému řízení k ničemu, tak ho levně prodávám." Nebo "...rozvádím se s manželkou a nechci jí nechat auto, to ho raději prodám pod cenou.".

2. Kontaktujte prodávajícího

U každého auta najdete vedle ceny, popisu jeho stavu a vlastností, také konktaktní údaje přímo na prodejce. Přímo z karty vozidla je možné odeslat rychlý dotaz prodávajícímu. Pokud je prodávajícím autobazar nebo autosalon, je dobré se podívat na jeho domovskou stránku. Prodejci také zpravidla raději hovoří se svými zákazníky po telefonu, než odpovídají na mailové dotazy.

Před tím, než se vydáte na obhlídku vozidla třeba na druhý konec republiky, požádejte o potvrzení, že konkrétní auto je stále k dispozici. Předejdete tím velkému zklamání, pokud by už auto bylo prodáno.

V případě, že s vámi prodejce komunikuje pouze e-mailem a navíc špatnou češtinou, která vypadá jako z internetového překladače, nebo požaduje zálohu předem, ukončete komunikaci i kdyby vám nabízel Rolls-Royce za cenu Trabanta.

Jako v každém oboru lidské činnosti, můžete narazit na někoho nepoctivého. Univerzální návod neexistuje, ale následujícím věcem věnujte pozornost:

3. Prohlídka vozidla

Vždy si vozidlo nejprve prohlédněte. Nejlépe, když navštívíte prodejce s vytištěnou kartou vozidla z CARS.CZ a společně odsouhlasíte zde uvedené technické parametry a výbavy. Řešili jsme několik stížností, kdy prodejce uvedl do inzerátu výbavy, které ve skutečnosti vozidlo nemělo. Inzeráty se také někdy importují z různých databází a může dojít k neúmyslným nepřesnostem.

Pokud kupujete vozidlo od soukromé osoby, sjednejte si raději schůzku na nějakém frekventovaném místě. Opravdu si důkladně zkontrolujte auto, jsou to přeci vaše peníze. Pokud tomu nerozumíte, tak si vezměte raději někoho s sebou, kdo se v autech vyzná. Vyplatí se zaplatit pár stokorun automechanikovi, neřešte jen potahy sedaček a barvu auta. A když jsme u té barvy, tak prohlídku vozidla provádějte za denního světla, ať lépe objevíte poškození laku nebo jeho opravy. Nezapomeňte na zkušební jízdu!

4. Uzavření smlouvy

Pokud vámi vyhlídnuté auto nepropadlo u prohlídky a zkušební jízdy, tak můžete uskutečnit obchod. Před tím se samozřejmě můžete pokusit smlouvat o ceně :-)
Zkontrolujte si předané dokumenty, jestli odpovídají skutečnosti a zeptejte se prodávajícího, zda vám dodal všechny potřebné dokumenty. Zejména má-li vůz technický průkaz a osvědčení o emisi výfukových plynů. Servisní knížkua s historií pravidelné údržby je rozhodně dalším plusem.. Zeptejte se prodávajícího, zda bylo vozidlo poškozeno, je vám povinen sdělit všechny závady, kterých si je vědom. Zkontrolujte si pečlivě kupní smlouvu, můžete také použít naší vzorovou smlouvu.

Nikdy nic neplaťte před podpisem kupní smlouvy a před tím, než obdržíte všechny doklady a klíčky od vozidla. Neposílejte NIDKY žádné zálohy někomu, koho znáte jenom přes internet, zejména když se jedná o převody do zahraničí.