Jak určit prodejní cenu

Každý, kdo někdy prodával své auto, vám určitě potvrdí, že určit správnou prodejní cenu není snadné.

Autobazary mají své mnohaleté zkušenosti, mohou se také orientovat podle výkupních tabulek. Jak má ale postupovat soukromý prodejce, který není v této problematice, jak se říká "kovaný"?

Při prodeji auta jsou důležité údaje jako je stáří a stav vozu, počet najetých kilometrů, zda auto bylo nebo nebylo nabourané, typ motoru a částečně i stupeň výbavy. Svou roli také hraje, zda byl uživatelem vozu kuřák, zda se o něj majitel staral (pečlivý důchodce), případně příliš ne (služební auto).

Věřte nebo ne, také barva vozu může být pro někoho podstatná. Obecně se hůře prodávají auta bílé barvy (i když tato barva je v poslední době více v kurzu). Zato pokud prodáváte stříbrné nebo černé auto, tak budete mít určitě více zájemců. Metalické barvy jsou pochopitelně také mnohem žádanější.

Velmi důležitým faktorem je značka prodávaného auta. Pokud prodáváte ameriku nebo např. korejskou značku, cena bude časem klesat mnohem rychleji, než když se budete zbavovat třeba Volksagenu, Forda nebo Škodovky.

Mnohem lépe se prodávají turbodieselové motory než benzínové. Ovšem vozy s motory o vysokém objemu jsou nevýhodou, kupujícího může odradit zvýšená spotřeba takových aut.

I doba, kdy prodáváte své auto je důležitá. V zimě nebo během prázdnin budete určitě kupce shánět obtížněji než na jaře nebo na podzim. Záleží také na karoserii auta. Rodinná auta jakou jsou kombíky a MPV se lépe prodávají začátkem léta. Naopak na podzim se jen těžko budete zbavovat kabrioletu, ale úspěch byste mohli mít s teréním autem s pohonem 4x4.

Pokud má vaše auto bohatou výbavu, za kterou jste při jeho pořízení zaplatili "nekřesťanské" peníze, tak možná budete zklamaní tím, že při prodeji vašeho ojetého auta to málokdo ocení. Nadstandardní výbava nemá na cenu auta příliš velký vliv. Důležitou výjimkou je ovšem klimatizace. Bez té si dnes většina řidičů nedovede svůj vůz představit. Za lepší standard také platí 2 airbagy, ABS, posilovač řízení a centrální zamykání.

Probíhající ekonomická krize stlačila ceny ojetých aut dolů. Prodejci nových aut museli svá auta výrazně zlevnit, aby se prodávaly, a svůj vliv to samozřejmě má i na ojetiny. Budete muset vzít tuto skutečnost také v potaz.

V anketě, kterou nedávno mezi řidiči provedla společnost GE Money Auto vyplynulo, že nízka spotřeba je nejdůležitějším hlediskem při nákupu vozidla pro 18 procent lidí, značka vozu 16 procent. Pro 13 procent lidí je hlavní poměr mezi cenou a výkonem, dalších 12 procent řidičů pak nejvíce zajímá prostornost vozu. Celkem 11 procent lidí zajímá hlavně vzhled auta. Například někteří mladí řidiči vybírají své auto tak, aby se jejich vůz líbil ženám.

Pokud se s prodejní cenou vašeho ojetého auta výrazněji netrefíte do aktuální poptávky, tak to poznáte snadno podle toho, že se vám ozve jenom pár zájemců, případně vůbec nikdo. V takovém případě se přihlašte ke svému inzerátu a dodatečně snižte cenu vozu, nebo pokud už skončila platnost vašeho inzerátu, tak si ho podejte znovu s reálnější prodejní cenou. Jako bonus můžete přihodit třeba zimní (letní) pneumatiky.

Jak tedy postupovat s určením prodejní ceny vašeho auta? Vyhledejte si podobná auta, jako prodáváte, z naší nabídky (Stejná značka a model, stejný nebo obdobný motor, rok výroby a počet kilometrů). Porovnáním nabízených inzerátů od dalších prodávajích získáte hrubou představu o tom, za kolik se vaše auto v současnosti prodává.

Při vkládání vašeho inzerátu do naší databáze vám navíc nabízíme užitečnou pomůcku - online zjištění ceny. Tato pomůcka je vám k dispozici přímo na záložce, kde zadáváte údaje o prodejní ceně. Funguje to na stejném principu, který je popsaný o odstavec výše, tj. podle vámi uvedených údajů o prodávaném vozidle vám nabídne seznam podobných vozidel s jejich cenami, které se již nacházejí v naší databázi.

Nechat si ocenit svůj vůz také můžete u některých specializovaných firem. Tuto službu nabízí například společnost EUROTAX [http://www.eurotaxglass.cz/C/fzbewertung/index.php] za poplatek 3.50 EUR.

Přejeme vám hodně zájemců a rychlý a úspěšný prodej vašeho auta na CARS.CZ.