Chrysler

>> zpět na značky
Chrysler

Auta značky Chrysler:

 • 200
 • Cirrus
 • Concorde
 • Crossfire
 • Daytona
 • ES
 • GS
 • GTS
 • Intrepid
 • LHS
 • Le Baron
 • New Yorker
 • Saratoga
 • Town & Country
 • Viper
 • Vision

Chrysler - historie značky auta

Chrysler logo značky Automobilka Chrysler Corporation byla založena v červnu roku 1925 převodem ze společnosti Maxwell Motor Company. Má své sídlo na předměstí Detroitu. Název zvolil konstruktér Walter P. Chrysler (1875–1940), který se později stal jejím manažerem. Ten využil svých předchozích zkušeností z automobilek General Motors a Buick a tak si založil svojí vlastní.
První automobil však Walter P. Chrysler představil již v roce 1924 na motor-show v New Yorku. Byl to model Chrysler Six, pojmenovaný po svém šestiválcovém motoru, a byl velmi úspěšný, což dokládá prodaných 32 000 kusů ještě v tomto roce. To vyneslo značku Chrysler na pátou pozici v prodejnosti automobilů.
V roce 1928 Chryslel koupil výrobce terénních vozů Dodge a zavádí značky Plymouth a De Soto. Vozy se značkou Plymouth už předtím vyráběla Maxwellova továrna. Původní model z roku 1914 byl v roce 1928 přepracován a dostal název Chrysler 58. Malý inzerát v novinách tehdy oznamoval, že se připravuje nový, velmi levný automobil. Inzerát zapůsobil tak, že v den svého uvedení navštívilo Madison Square Garden v New Yorku 30 000 lidí. Cena 700 dolarů tehdy způsobila doslova senzaci. Silně vylepšený a pozměněný Chrysler 58 se vyráběl v původní Maxwellově továrně. Všechny další modely zda vyrobené nesly už jen název Plymouth. »  Chrysler - historie značky auta (dokončení článku)  »

Chrysler - vyberte si ojeté auto z nabídky autobazarů:

Chrysler Sebring 2,0 2.0TDi LIMITED/NAVI/TEMP. Chrysler Sebring 2,0 2.0TDi LIMITED/NAVI/TEMP.

ABS, AirBag 4x, Alarm, Centrální zam. klíčem, Elektrická okna, Imobilizér, Interiér Dřevo, Klimatizace digitální, Kontrola tlaku v pneu, Opěrky hlav v

99 000,- Kč

Chrysler Crossfire 3.2i V6, Automat Chrysler Crossfire 3.2i V6, Automat

AirBag 2x, Alarm, Alu kola, Centrální zam. klíčem, Elektrická okna, Klimatizace manuální, Pohon zadní, Převodovka automatická, Rychlostní stupně 5x, R

160 000,- Kč

Chrysler Grand Voyager 2.8. CRD LIMITED A/T-7 SEDADEL Chrysler Grand Voyager 2.8. CRD LIMITED A/T-7 SEDADEL

ABS, AirBag 6x, Alu kola, Centrální zam. klíčem, Elektrická okna, Handsfree, Imobilizér, Interiér Dřevo, Klimatizace dig. dvouokruhová, Klimatizovaná

139 990,- Kč

Chrysler Grand Voyager 2.8 CRD Chrysler Grand Voyager 2.8 CRD

ABS, AirBag 6x, Alarm, Alu kola, Centrální zam. dálkově, Elektrická okna, Imobilizér, Klimatizace manuální, Palubní počítač, Převodovka automatická, S

145 000,- Kč

Chrysler Pacifica 3.6 i Chrysler Pacifica 3.6 i

ABS, AirBag 6x, Alarm, Alu kola, Asistent-brzdový, Centrální zam. klíčem, Dětská sedačka Isofix, EDS, Elektrická okna 2x, Handsfree, Imobilizér, Kamer

719 000,- Kč

Chrysler Pacifica AWD Pinnacle Chrysler Pacifica AWD Pinnacle

ABS, AirBag 12x, Alarm, Alu kola, Asistent-brzdový, Asistent-nouzového brždění, Asistent-parkovací zadní, Centrální zam. dálkově, Denní svícení, Elekt

1 818 182,- Kč

Autosalony a autobazary Chrysler:

Chrysler - historie značky auta (dokončení článku)

Chrysler se v té době stal jedním z "velké trojky" amerických automobilek, po boku značek GM a Ford.
Ve třicátých letech se automobilka snažila prosadit modely Airflow. Chrysler ve spolupráci s Orvillem Wrightem vytvořila první aerodynamický tunel v automobilovém průmyslu. Bohužel, tento průkopnický aerodynamický model zákazníky příliš nenadchl. Chrysler se tak dostal do menší krize, ze které ho dostaly prodeje automobilů jiných značek jako byly levné vozy Plymouth a Dodge.
Za Druhé svétové války vyráběl Chrysler známe americké tanky Sherman M4 a další zbraně.
V polovině padesátých let dvacátého století Chrysler vyráběl v malých sériích luxusní automobily označené číslovkou 300 a písmenem abecedy. Tyto vozy dnes nesou označení Chrysler 300C.
V šedesátých letech 20. století se Chrysler pokusil expandovat do Evropy. Koupil tehdy majoritní podíl ve třech evropských automobilkách, mezi něž patřila například francouzská Simca. Bohužel kvůli krizi v sedmdesátých letech musel tyto podíly prodat. Zajímavostí je, že se Chrysler v těchto letech zasloužil o vznik kategorie amerických muscle cars. V té době také tato automobilka vyráběla obdivovaný model Dodge Charger s původně závodním motorem.
Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých letech se automobilka dostala do finanční krize. Aby zabránila bankrotu, musela automobilka v září roku 1979 požádat americkou vládu, aby se zaručila za její dluhy v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Americká vláda s výhradami souhlasila. Do Evropy se automobilka Chrysler vrátila na počátku devadesátých let, když v závodě Magna-Steyr v Rakousku začala vyrábět modely Chrysler Voyager a Jeep Grand Cherokee. Později se tam začaly vyrábět i modely Chrysler 300C a Jeepem Commander.
V osmdesátých letech se stávají velmi populárními rodinné vozy typu MPV. V Evropě nesly tyto modely obchodní označení Chrysler Grand Voyager / Voyager.
S automobilkou Chrysler se pojí i jeden skandál z roku 1987, kdy se provalilo, že továrna tehdy prodala více než 30 tisíc vozidel, na kterých se předtím prováděly testovací jízdy s odpojeným tachometrem. Některé vozy měly přitom najeto i 500 mil, než je automobilka předala svým dealerům k prodeji.
V roce 1998 převzal za 36 miliard dolarů automobilku Chrysler německý koncern Daimler. Pod Daimlerem se ale Chrysleru příliš nedařilo a tak byla tato značka v roce 2007 prodána do rukou Cerberus Capital Management. Do skupiny nyní patří značky Chrysler, Dodge a Jeep. V roce 2008 prodal Chrysler v celém světě asi dva miliony automobilů.
Dne 6. června 2009 bylo oznámeno, že se Chrysler hodlá spojit s italskou automobilkou FIAT. Tím by došlo k vytvoření 5. největší automobilky na světě.

Na závěr pár statistických údajů

V naší databázi je celkem 22 inzerátů vozidel značky Chrysler. Mezi těmito inzeráty jsou nejčastěji ojetá auta Pacifica, Voyager, Grand Voyager, Sebring a Crossfire. Během včerejšího dne hledali zájemci o tuto značku nejčastěji auto inzeráty modelů 300C, Crossfire, Pacifica, Voyager a PT Cruiser.

Pro zajímavost, nejdražší auto značky Chrysler v naší databázi je vozidlo Chrysler Pacifica AWD Pinnacle, r.v. 2023. Cena, kterou za toto vozidlo prodejce v inzerátu požaduje je 1 818 182,- Kč.

Nejnovějším inzerátem značky Chrysler z naší nabídky, je inzerát na prodej auta Chrysler 300C 3.0 D, Automat, Navi, r.v. 2006. Chcete-li si pořídit svůj vlastní vůz značky Chrysler, tak toto auto může být vaše za 90 000,- Kč.