Mazda

>> zpět na značky
Mazda

Auta značky Mazda:

 • E
 • E1600
 • E2200
 • MX
 • Millenia
 • Protege
 • RX
 • RX-6
 • RX-7
 • RX-8
 • Xedos

Mazda - historie značky auta

Mazda logo značky Mazda Motor Corporation je japonský výrobce automobilů se sídlem ve městě Fučú v Japonsku. Společnost Mazda uvádí, že název pochází názvu "Ahura Mazda", což je v náboženském učení zoroastrismu jméno nejvyššího Boha rozumu. Dále poznamenává, že jméno zní podobně jako poangličtěné jméno zakladatele společnosti, kterým byl japonský průmyslník Jujiro Matsuda (1875 - 1952).
Mazda začínala jako společnost Toyo Cork Kogyo Co, Ltd., která byla založena v Japonsku roku 1920. Společnost Toyo Kogyo nejprve vyráběla obráběcí stroje, ale později přeorientovala výrobu na automobily. Jako první vůz představila v roce 1931 tříkolovou dodávku Mazda-Go. Toyo Kogyo během druhé světové válce vyráběla pušky a další zbraně pro japonskou armádu.
Společnost přijala oficiálně název Mazda až v roce 1984, ačkoliv každý automobil, od počátku jejich výroby nesl tento název. Model Mazda R360 Coupe byl představený v roce 1960. Krátce po něm následuje v roce 1962 čtyřdveřová Mazda Carol. V roce 1963 byl vyrobený milióntý automobil značky Mazda. »  Mazda - historie značky auta (dokončení článku)  »

Mazda - vyberte si ojeté auto z nabídky autobazarů:

Mazda 6 2.2 Skyactiv Mazda 6 2.2 Skyactiv

ABS, Asistent-brzdový, Asistent-parkovací zadní, Asistent-rozjezdový, Centrální zam. dálkově, Elektrická okna 4x, Imobilizér, Klimatizace dig. dvouokr

450 000,- Kč

Mazda 5 2.0 Mazda 5 2.0

ABS, AirBag 6x, Alu kola 15 palců, Centrální zam. dálkově, EBD, Elektrická okna všechny, Klimatizace digitální, Opěrky hlav výsuvné, Otáčkoměr, Palubn

145 000,- Kč

Mazda CX-7 ER Mazda CX-7 ER

165 000,- Kč

Mazda 6 1,8 16 V / 88 kW Mazda 6 1,8 16 V / 88 kW

ABS, AirBag 3x, Centrální zam. klíčem, Imobilizér, Klimatizace manuální, Palubní počítač, Rádio přijímač, Sedadla zadní - dělená, Servo, Skla tónovaná

219 888,- Kč

Autosalony a autobazary Mazda:

ADJ.CZ spol. s r.o.

Prodej nových, předváděcích a ojetých automobilů, výkup za hotové, dovoz na objednávku, prodej na úvěr i leasing, financování vozů, pojištění vozů.

www.adj.cz | Jihlava, ul. Romana Havelky 315/19a

AUTO FIŠER

Po dohodě na telefonu kdykoliv.

www.autofiser.cz | Bruntál, Staré Město u Bruntálu 61

Auto Palace Brno s.r.o.

Nabídka pro individuální zákazníky a firmy Autorizovaný servis Zkušební jízdy zdarma Komisní prodej

www.autopalace-brno.cz | Brno, Řípská 22

Auto Palace Butovice s.r.o.

Prověřené ojeté vozy vykoupené od našich stálých zákazníků. Vozidla procházela kontrolou v našem autoservisu. Máte na výběr z více jak 70 kvalitních o

www.autopalace-butovice.cz | Praha 5 - Nové Butovice, Bucharova 16

Auto Palace Spořilov, s.r.o., AUTOPOINT

prodej : 296 574 000 výkup : 296 574 349

www.autopoint.cz | Praha 41, Na Chodovci 2457/1

KŠV Group, s.r.o.

prodej nových automobilů, prodej ojetých automobilů, autopůjčovna, pojištění, leasing

www.ksvgroup.cz | Chomutov, Obchodní zona 250

SOME J. HRADEC s.r.o.

KONCESIONÁŘ PEUGEOT. Autorizovaný prodejce nových vozidel značky PEUGEOT A MAZDA. PRODEJ OJETÝCH VOZIDEL - po prohlídce s cerfitikátem

www.somejh.cz | Jindřichův Hradec, Jarošovská 1267/II

Mazda - historie značky auta (dokončení článku)

Začátekm šedesátých let vložila firma Mazda velké úsilí do vývoje Wankelova rotačního motoru. Tímto způsobem se chtěla odlišit od ostatních japonských automobilových společností. Začala nejprve s omezenou výrobou modelu Cosmo Sport z roku 1967 a pokračuje až do současnosti s modelem RX-8. Mazda se stala jediným významným výrobcem automobilů s Wankelovým motorem (S touto technologií přišla nejprve německá firma NSU a také se jí zabývala firma Citroën v průběhu sedmdesátých let).
Tato snaha strhnout na sebe pozornost firmě vyšla a Mazda začala rychle svá vozidla vyvážet, zejména do Evropy a od sedmdesátých let i do USA. Oba druhy jejich vozů s klasickými i rotačními motory se brzo rozšířily po celém světě. Rotační modely se brzy staly populárními pro jejich kombinaci dobrého výkonu a nízké hmotnosti ve srovnání s konkurencí nabízenými velkými šestiválcovými a osmiválcovými motory o podobném výkonu. Mazda R100 a proslulá série RX (RX-2, RX-3, RX-4) byly na prvních příčkách ve vývozu společnosti.
Úspěchy rotačních modelů Mazdy pokračovaly až do počátku ropné krize v roce 1973. Kupující se začali poptávat po vozidlech s lepší spotřebou paliva, a to mělo za následek úpadek prodeje rotačně poháněných modelů. Společnost ale na ně úplně nezanevřela, přestože vyráběla různé čtyřválcové motory po celá sedmdesátá léta. Mazda začala využívat rotační motory hlavně ve svých sportovních automobilech, počínaje lehkým RX-7 v roce 1978 a pokračovala i v modernějším RX-8. S touto změnou se později zaměřili na vývoj lehkého sportovního vozu Mazda Roadster (známější jako MX-5 Miata), který byl představen v roce 1989 a oživil skomírající koncept malého sportovního vozu z pozdních sedmdesátých let.
Neklid na finančních trzích a ztráty během let šedesátých vyústily v získání nového firemního investora, kterým se stala americká firma Ford Motor Company. Ford začal v roce 1979 se 7% podílem. Během osmdesátých let získal Ford podíl dalších 20%. V roce 2002 Ford získal další 5% finanční podíl.
V roce 1981 se zakládá společnost Mazda (North America), Inc. a zastoupení společnosti Mazda Motors pro Evropu. V roce 1984 se automobilka přejmenovala na Mazda Motor Corporation. V dalším roce dosahuje celková produkce 10 milionů automobilů.
Jako výsledek své letité fascinace alternativními typy motorů představila Mazda tzv. Millerův motor v luxusním sedanu Mazda Millenia z roku 1995. Ačkoli model Millenia (a i jeho motor s označením V6 Miller) se v roce 2002 přestaly vyrábět, tak společnost Mazda nedávno uvedla mnohem menší čtyřválcový Millerův motor v modelu Demio z roku 2008. Vedle svého vůdčího postavení v oblasti rotačních Wankelových motorů je tak Mazda dosud jedinou automobilkou, která ve svých modelech použila princip Millerova motoru. V současnosti se Mazda intenzivně zabývá také vývojem různých hybridních a alternativních motorů.
V průběhu roku 2007 Mazda vyrobila téměř 1,3 milionů vozidel. Většina z nich (téměř 1 milion) byla vyrobena v japonských továrnách, zbytek pochází z dalších továren o celém světě.

Na závěr pár statistických údajů

V naší databázi je celkem 463 inzerátů vozidel značky Mazda. Mezi těmito inzeráty jsou nejčastěji ojetá auta 6, 3, 5, 2 a CX-5. Během včerejšího dne hledali zájemci o tuto značku nejčastěji auto inzeráty modelů 6, 3, CX-5, MX-5 a CX-3.

Pro zajímavost, nejdražší auto značky Mazda v naší databázi je vozidlo Mazda CX-9 Signature 4x4 SKYACTIVE, r.v. 2018. Cena, kterou za toto vozidlo prodejce v inzerátu požaduje je 1 147 933,- Kč.

Nejnovějším inzerátem značky Mazda z naší nabídky, je inzerát na prodej auta Mazda MX-5 1.8, ČR, 2.majitel, r.v. 2017. Chcete-li si pořídit svůj vlastní vůz značky Mazda, tak toto auto může být vaše za 500 000,- Kč.