Mini

>> zpět na značky
Mini

Auta značky Mini:

  • Cooper S
  • Countryman
  • New Mini

Mini - historie značky auta

Mini logo značky Mini Austin Rover byl poprvé vyroben v roce 1959. Zkonstruoval jej britský konstruktér řeckého původu Sir Alec Issigonis. Na začátku šedesátých let 20. století se Mini stalo jedním z nejoblíbenějších evropských vozů, spolu s jeho německým konkurentem, kterým byl Volkswagen Brouk.
Nápad vytvořit Mini se zrodil poté, co na trhu chybělo malé vozítko do městského provozu. Na to reagovali značky Austin a Morris, v jejichž továrnách se tento malý vůz vyráběl pod označením Austin Seven a Morris Mini Minor. Konstruktér Issigonis našel takový způsob konstrukce, který umožňoval výrobu co nejmenšího automobilu. To znamenalo umístit vše vepředu, motor, převodovku a vůz měl mít i pohon předních kol. Aby se motor vešel do tak malé karoserie, byl uložen napříč. Mini se podle předpokladů stal prodejním trhákem a toto auto se vyrábělo až do roku 2001. Vyrobilo se ho celkem 5 387 862 vozů. Traduje se, že rozměry vozu Mini navrhl Issigonis tak, že na firemním dvoře nechal posadit čtyři urostlé zaměstanace a křídou kolem nich obkreslil obrysy budoucího miniauta. »  Mini - historie značky auta (dokončení článku)  »

Mini - vyberte si ojeté auto z nabídky autobazarů:

Mini Cooper 1.6D Mini Cooper 1.6D

ABS, AirBag 6x, Alu kola 16 palců, CD měnič, Centrální zam. dálkově, Denní svícení, Elektrická okna 2x, Elektrická výbava, Katalyzátor, Klimatizace di

99 000,- Kč

Mini Cooper Roadster S JCW Mini Cooper Roadster S JCW

ABS, AirBag 6x, Airbag-deaktivace spolujezdce, Alu kola 17 palců, Asistent-brzdový, Centrální zam. dálkově, Denní svícení přídané LED, EBD, EDS, Elekt

439 000,- Kč

Mini Cooper One D 5d, Diesel 95 hp Mini Cooper One D 5d, Diesel 95 hp

AirBag 6x, Alu kola, Centrální zam. dálkově, Elektrická okna, Imobilizér, Klimatizace manuální, Navigace GPS, Palubní počítač, Převodovka manuální, Rá

235 000,- Kč

Mini Countryman 2.0 d Serv.kniha Mini Countryman 2.0 d Serv.kniha

ABS, AirBag 6x, Alu kola, Centrální zam. dálkově, Elektrická okna, Klimatizace manuální, Ostřikovač světel, Palubní počítač, Protiskluzový systém ASR,

250 000,- Kč

Mini Countryman Cooper D ALL4, 4X4, Automat Mini Countryman Cooper D ALL4, 4X4, Automat

ABS, AirBag 6x, Alu kola, Asistent-parkovací, Centrální zam. klíčem, Elektrická okna, Klimatizace digitální, Kontrola tlaku v pneu, Navigace GPS, Palu

230 000,- Kč

Mini Cooper S 1.6i S 128kw 1.Maj Kůže Xenon  Manu Mini Cooper S 1.6i S 128kw 1.Maj Kůže Xenon Manu

ABS, AirBag 6x, Alarm, Centrální zam. klíčem, Elektrická okna, Imobilizér, Klimatizace digitální, Ostřikovač světel, Palubní počítač, Protiskluzový sy

185 000,- Kč

Autosalony a autobazary Mini:

Mini - historie značky auta (dokončení článku)


I přes počáteční nedůvěru tvůrců vozu se nakonec vyrobila také závodní varianta - model Mini Cooper S. Ten se stal velice úspěšný v rallye. Poprvé startoval tento vůz v Tulip Rally v roce 1962 a hned vyhrál. Do konce roku pak vůz vyhrál dalších 153 soutěží.
Cooper S byl opatřen motorem o objemu 1 071 ccm a dosahoval výkonu 70 koní. Zrychlení z nuly na 100 km/h zvládl za 13 vteřin. Vůz měl přední kotoučové brzdy a posilovač brzd. V roce 1964 byl do tohoto vozu dodáván nový motor 1 275 cm3 o výkonu 76 koní.
V roce 2001 přišla na svět druhá generace automobilu Mini. V té době vlastnila značku Mini společnost BMW. Podle konstruktérů této druhé generace nejde o retro, nýbrž o pokračování designérské linie nastavené generací první. Na vzniku vozidla se podílel designér Frank Stephenson, který se mimo jiné podílel i na vozu Fiat 500, který je předělávkou dalšího klasického mini auta z šedesátých let. Tato nová generace se označuje jako BMW MINI nebo New MINI. Toto auto je mnohem větší než původní Mini. Je o 58 cm delší, 50 cm širší a o 7 cm vyšší.
Třetí generace se dočkalo Mini v roce 2007. Oproti předchozí generaci se spíše jednalo o designovou změnu, než o technickou. Nyní se prodávají čtyři základní verze: Mini Cooper D, Mini One, Mini Cooper, Mini Cooper S. Nabídku doplňuje kombi nazvané Clubman a také kabriolet. Díky ceně těchto nových MINI se však z někdejšího auta pro nejširší masy stala spíše exkluzivní záležitost pro bohatší zájemce o tento stylový vůz. Automobil Mini Cooper se také často objevují v komediích britského komika Rowana Atkinsona, ve kterých vystupuje jako Mr. Bean.

Autorecenze.cz

Na závěr pár statistických údajů

V naší databázi je celkem 126 inzerátů vozidel značky Mini. Mezi těmito inzeráty jsou nejčastěji ojetá auta Cooper, One, Countryman, Cooper S a Clubman. Během včerejšího dne hledali zájemci o tuto značku nejčastěji auto inzeráty modelů Countryman, Cooper, One, Clubman a New Mini.

Pro zajímavost, nejdražší auto značky Mini v naší databázi je vozidlo Mini Cooper 5d. DCT 2021! obj. do 14 dní, r.v. 2020. Cena, kterou za toto vozidlo prodejce v inzerátu požaduje je 537 182,- Kč.

Nejnovějším inzerátem značky Mini z naší nabídky, je inzerát na prodej auta Mini Countryman Cooper D ALL4, 4X4, Automat, r.v. 2013. Chcete-li si pořídit svůj vlastní vůz značky Mini, tak toto auto může být vaše za 230 000,- Kč.