Jeep

>> zpět na značky
Jeep

Auta značky Jeep:

  • Comanche
  • Compass
  • Liberty
  • Patriot
  • Renegade
  • Scrambler
  • Wagoneer
  • Willy

Jeep - historie značky auta

Jeep logo značky Jeep původně nebyla značka automobilu, ale pouze armádní označení pro druh vozů – víceúčelové vozidlo (v angličtině "General Purpose", G.P., vyslovováno "Dží-Pí"). Od tohoto už nebylo daleko k přepisu do podoby Jeep. Slovo "jeep", nebo "džíp" se vžilo pro označení celé kategorie terénních a SUV automobilů. Dnes se tak označují i offroady ostatních výrobců terénních vozidel.
Název vzniknul po té, co americká armáda oslovila 135 automobilových firem, aby pro armádní účely připravily lehký terénní automobil. Tento automobil musel mít pohon všech čtyř kol (4x4), musel vážit nejvíce 590 kg a musel uvézt 272 kg. Uvedené vozidlo muselo být navíc k dispozici ve velmi krátké lhůtě 75 dní, která se později snížila o dny, které se strávily častými technickými poradami. Tím vznikl nový termín 49 dní (!). Každý účastník konkurzu měl vyrobit 70 vozidel. Osm z nich mělo mít řízení obou náprav. Pro každou zúčastněnou firmu byla stanovena dotace ve výši 175000 dolarů.
Suverénním vítězem při předváděcích jízdách se stalo vozidlo Bantam firmy BANTAM CAR-Butler-Pensylvania (dříve American Austin). Firma jej dodala do požadovaných 49 dní, první automobil byl představen veřejnosti 21. září 1940. Zbývajících 69 kusů bylo dodáno do 17. prosince 1940. Automobil vznikl díky rychlé práci inženýra Karla Knighta Probsta. Ten vypracoval konstrukci a stavbu za pouhý týden!
Další firmou, která dodala tyto typy vozů, byla automobilka Willys-Overland. Svůj vůz, nazvaný QUAD dodala 11. listopadu, o 12 dní později se přidala i automobilka Ford se svým automobilem nazvaným Pygmy. »  Jeep - historie značky auta (dokončení článku)  »

Jeep - vyberte si ojeté auto z nabídky autobazarů:

Jeep Grand Cherokee wk Jeep Grand Cherokee wk

ABS, AirBag 2x, Airbag-deaktivace spolujezdce, Alu kola, Centrální zam. dálkově, Denní svícení, Dětská sedačka Isofix, Elektrická okna 4x, Kamera při

138 700,- Kč

Jeep Grand Cherokee 3.0 Jeep Grand Cherokee 3.0

ABS, AirBag 8x, Centrální zam. dálkově, Denní svícení original LED, Elektrická okna všechny, Imobilizér, Kamera při couvání, Klimatizace digitální, Ko

550 000,- Kč

Jeep Grand Cherokee limited Jeep Grand Cherokee limited

ABS, AirBag 8x, Alarm, Alu kola 20 palců, Asistent-parkovací zadní, Elektrická okna 4x, Handsfree bluetooth, Kamera při couvání, Klimatizace digitální

790 000,- Kč

Jeep Commander 3.0 Jeep Commander 3.0

ABS, AirBag 6x, Airbag-deaktivace spolujezdce, Alarm, Alu kola 17 palců, Asistent-brzdový, Asistent-nouzového brždění, EBD, Elektrická okna všechny, I

230 000,- Kč

Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD *LIMITED*BOSTON*ŠÍBR* Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD *LIMITED*BOSTON*ŠÍBR*

ABS, AirBag 6x, Alu kola, Asistent-parkovací, Elektrická okna, Imobilizér, Interiér Dřevo, Klimatizace digitální, Kůže, Palubní počítač, Pohon 4x4, Pr

198 000,- Kč

Autosalony a autobazary Jeep:

Jeep - historie značky auta (dokončení článku)

Bohužel se žádné oslovené automobilce nepodařilo v termínu dodat vozidlo přesně podle požadavků. Ani jedno vozidlo nesplňovalo např. hmotnostní limit. I tak americká armáda objednala ověřovací sérii 1 500 automobilů od všech tří firem, které dodali prototyp. Pentagon dospěl k názoru, že jedna továrna by nestačila z kapacitních důvodů dodat potřebný počet automobilů a tak zadal tuto zakázku všem účastníkům konkurzu. Bantam CAR vyrobil 2 675 vozidel Bantam 40 BRC, Ford vyrobil 3 650 vozidel Ford Blitz Buggy a Willys vyrobil 1 500 vozidel Willys MA.
Jako vítěz armádní zakázky byly nakonec vybrány automobily Willys, protože měly nejlepší jízdní vlastnosti, výkon motoru ale i nejnižší cenu (739 dolarů za kus). Vozy značek Bantam a Ford pak byly dodány do Velké Británie a Willysy z této série do Sovětského svazu (na základě válečných dohod o výpůjčkách). Na základě okopírovaných vozů Bantam sověti sestrojili svůj první "gazík" - vůz GAZ 64.
Vítězná firma Willys-Overland Inc, si nechala značku Jeep registrovat. Výroba vozů se rozběhla v Toledu, Ohio.
První série pro americkou armádu, označená LP-997A, obsahovala 16 000 vozidel. Vozy dosahovali cestovní rychlosti 88 km/hod, nejmenší rychlost byla 5km/hod. Minimální brodivost byla 460 mm, nejmenší světlá výška 203 mm. Celková hmotnost byla 950 kg a užitečná 363 kg. Uložení světlometů podle vzoru Forda umožnovalo při nočních opravách otočení reflektorů do prostoru motoru.
Během podzimu roku 1941 zjistila firma Willys-Overland, že sama nedokáže dodat požadované množství aut, neboť zakázky od armády i od dalších spojenců se jen hrnuly, a tak byla výroba Willysů zadána také konkurenční firmě Ford Motors. Zde se vyráběly pod označením Ford GPW (General Purpose Willys). Džípy byly v průběhu války neustále modernizovány a byly mezi americkými i spojeneckými vojáky velmi oblíbené.
Po druhé světové válce se Jeepy licenčně vyráběly v 26 zemích světa. Další automobilky tyto vozy napodobovaly - mimo jiné také v Československu, kde vznikly prototypy jako Tatra T801-T805 a Škoda 972.
Firma Willys pokračovala s civilními typy CJ2 a CJ3 a následně i další typy odvozené z modernizovaných vojenských verzí. Typ CJ1 získal v roce 1973 titul "Automobil roku s pohonem všech kol". Tento úspěch Jeep zopakoval také v roce 1984 s typem XJ (Jeep Cherokee/Wagoneer). O rok později přišel třetí titul pro typ Jeep Comanche. Byl to malý pick-up s motorem Buick s velmi nízkou spotřebou. Ještě v tom roce byly starší modely CJ5 a CJ7 nahrazeny novým typem Jeep Wrangler.
Značka Jeep dnes patří koncernu Chrysler, který v červnu 2009 vytvořil globální strategickou alianci s Fiatem.

Na závěr pár statistických údajů

V naší databázi je celkem 166 inzerátů vozidel značky Jeep. Mezi těmito inzeráty jsou nejčastěji ojetá auta Grand Cherokee, Wrangler, Cherokee, Commander a Compass. Během včerejšího dne hledali zájemci o tuto značku nejčastěji auto inzeráty modelů Grand Cherokee, Cherokee, Wrangler, Compass a Willy.

Pro zajímavost, nejdražší auto značky Jeep v naší databázi je vozidlo Jeep Wrangler 2.8 CRD Rubicon Unlimited, r.v. 2012. Cena, kterou za toto vozidlo prodejce v inzerátu požaduje je 1 700 000,- Kč.

Nejnovějším inzerátem značky Jeep z naší nabídky, je inzerát na prodej auta Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD 4x4, r.v. 2002. Chcete-li si pořídit svůj vlastní vůz značky Jeep, tak toto auto může být vaše za 109 000,- Kč.