Jeep Cherokee

>> zpět na Jeep
Jeep

Auta značky Jeep:

  • Comanche
  • Compass
  • Liberty
  • Patriot
  • Renegade
  • Scrambler
  • Wagoneer
  • Willy

Jeep Cherokee - historie značky auta

Jeep Cherokee logo značky Jeep Cherokee je opravdový terénní automobil kompaktní velikosti. Jedná se o dvou nebo čtyřdvéřové SUV, vyráběné americkou automobilkou AMC, později převzatou Chryslerem.
První Jeep Cherokee série SJ vyráběl v letech 1974 až 1983 americký Jeep, tehdejší divize automobilky American Motors Corporation (AMC). Auto bylo odvozené od modelu Jeep Wagoneer, který původně navrhl designér Brooks Stevens v roce 1963.
Jeep Cherokee měl dvoudveřovou karosérii a nabízel se jako "sportovní" dvoudveřová kombi verze modelu Jeep Wagoneer. V prodejní brožurce k vozu Cherokee z roku 1974 je použitý termín "Sport Utility", kterým se dnes označují vozy kategorie SUV. Čtyřdveřové provedení modelu Cherokee bylo uvedeno poprvé až v roce 1977.
Kromě základního modelu se Jeep Cherokee SJ nabízel ve vyšších stupních výbavy včetně verze S (Sport), Chief, Golden Eagle, Limited, Classic, Pioneer a Laredo.
Cherokee se během své historie prodával jak na trzích s levostraným řízením, tak také ve velké Británii a Austrálii, kde se používá pravostranné řízení. Hlavní výroba modelu Jeep Cherokee SJ byla v Toledu ve státě Ohio. Auto se také vyrábělo v Argentině, kde se model přejmenoval na Jeep Gladiator.
Cherokee se také nějakou dobu montoval v australském Brisbane, ale kvůli jeho vysoké spotřebě paliva a dražší ceně, oproti srovnatelným japonským terénním vozům, nebylo auto na tomto trhu příliš konkurenceschopné.
Nová generace Jeep Cherokee série XJ byla představena v roce 1984. Byl to první Jeep, který dal přednost podvozku s žebřinovým rámem, oproti tradiční konstrukci karoserie na nosném rámu. Auto, které se blížilo dnešním představám o moderním SUV, mělo inovativní vzhled, který rychle začali napodobovat další automobilky.
První návrhy vzhledu nového Cherokee XJ pochází již z roku 1978, kdy společný tým složený z inženýrů z AMC a Renaultu navrhl několik několik prvních skic. Tyto první návrhy Cherokee XJ měly silný evropský vliv, díky tehdejšímu partnerství s Renaultem, ale většina stylistických prvků byla navrhována americkými návrháří pod vedením Richarda Teague.
Jeep věděl, že konkurenční General Motors vyvíjí nový nadějný dvoudveřový model Blazer. To vedlo automobilku AMC k tomu, aby angažovala jednoho z nejlepších inženýrů pracujícího do té doby pro automobilku Ford, kterým byl Roy Lunn. Ten pro Cherokee XJ navrhl nový systém zavěšení Quadra-Link. Francouzský inženýr Francois Castaing zase stál za vývojem nové pohonné jednotky použité v modelu Cherokee XJ. Tento motor byl mnohem menší, než motory, které se do té doby používaly u terénních vozidel a přispěl výrazně se snížení hmotnosti nového auta. »  Jeep Cherokee - historie značky auta (dokončení článku)  »

Jeep Cherokee - vyberte si ojeté auto z nabídky autobazarů:

Jeep Cherokee 2.5 CRD, 4X4, Kožené sedačky Jeep Cherokee 2.5 CRD, 4X4, Kožené sedačky

ABS, AirBag 4x, Alu kola, CD měnič, Centrální zam. klíčem, Elektrická okna, Klimatizace manuální, Pohon 4x4, Pohon 4x4, Rychlostní stupně 5x, Rádio př

110 000,- Kč

Jeep Cherokee 2.8 CRDi Jeep Cherokee 2.8 CRDi

ABS, AirBag 6x, Alu kola, CD měnič, Centrální zam. dálkově, Elektrická okna, Kůže, Pohon 4x4, Převodovka automatická, Rádio rádio/CD, Servo, Skla tóno

120 000,- Kč

Jeep Cherokee 2.8CRDi,Navi,Automat Jeep Cherokee 2.8CRDi,Navi,Automat

ABS, Alu kola, Centrální zam. dálkově, Elektrická okna, Imobilizér, Klimatizace manuální, Navigace GPS, Pohon 4x4, Převodovka automatická, Rádio rádio

164 900,- Kč

Jeep Cherokee 2.5 TD 85 Kw  Anniversary Původ D Jeep Cherokee 2.5 TD 85 Kw Anniversary Původ D

ABS, AirBag 1x, Alarm, Alu kola, CD měnič, Centrální zam. klíčem, Elektrická okna, Imobilizér, Klimatizace manuální, Kůže, Palubní počítač, Pohon 4x4,

106 611,- Kč

Jeep Cherokee 2.0 MJD Serv.kniha,ČR Jeep Cherokee 2.0 MJD Serv.kniha,ČR

ABS, AirBag 6x, Alu kola, Centrální zam. dálkově, Elektrická okna, Klimatizace manuální, Kůže, Navigace GPS, Ostřikovač světel, Palubní počítač, Pohon

690 000,- Kč

Jeep Cherokee 3.2 V6 Pentastar 4x4 aut. Jeep Cherokee 3.2 V6 Pentastar 4x4 aut.

ABS, AirBag 8x, Alu kola, Asistent-parkovací, Centrální zam. klíčem, Elektrická okna, Imobilizér, Klimatizace digitální, Kůže, Ostřikovač světel, Palu

590 909,- Kč

Autosalony a autobazary Jeep:

Jeep Cherokee - historie značky auta (dokončení článku)

Jeep Cherokee XJ se vyráběl v Toledu ve státě Ohio, v čínském Pekingu, ve městě Ferreyra v Argentině a ve venezuelském městě Valencia. Platforma XJ byla použitá také u pickupu Jeep Comanche řady MJ.
V Evropě se vozy Jeep Cherokee řady XJ začaly šířejí nabízet až v roce 1992, ve Spojeném království až v roce 1993. Evropské modely měly v nabídce pouze 4.0 l šestiválcový motor. Úspornější 2.5 l motor se v Evropě začal nabízet až od roku 1995.
Kompaktní Jeep Cherokee XJ měl být nahrazen novým a větším modelem vyvíjeným automobilkou AMC. Nový model označovaný jako ZJ, se později přejmenoval na Jeep Grand Cherokee. Značku Jeep mezitím převzala automobilka Chrysler a ta, díky neutuchající popularitě modelu Cherokee XJ, toto rozhodnutí přehodnotila. Nový model ZJ (Grand Cherokee) byl sice úspěšně představený v roce 1993, ale model Jeep Cherokee XJ se ve výrobě udržel až do roku 2001.
Na začátku 90-tých let se Jeep Cherokee stal velmi populární jako vládní nebo policejní auto. V roce 1992 byla proto představena speciální verze výbavy pro policii. A v roce 1996 uvedl Jeep speciální verzi XJ Cherokee SE pro policejní použití. Auto například nemělo žádné vnitřní kliky zadních dveří a mělo výkoný 4.0 l "Power-Tech" šestiválcový motor o výkonu 190 koňských sil.
Po 13 letech výroby, se v roce 1997 dočkal Jeep Cherokee XJ výrazných inovací, které stály automobilku Chrysler přes 215 milionů dolarů. Změnil se mimo jiné vzhled zadních světel, přibyla plastová ochranná římsa kolem dveří, přední maska chladiče získala aerodynamičtější a modernější vzhled a mnoho dílů karoserie bylo zakulaceno. Ve výrobě zůstala dvou i čtyřdveřová varianta.
Uvnitř vozu došlo na podstatně více úprav. Auto mělo nový interiér a přístrojovou desku. Volant se standardně montovaným airbagem byl rovněž nový. Tužší pevný rám vedl jednak ke zlepšení terénních vlastností, ale spolu s přepracovaným uložením motoru také ke snižení hluku a vibrací. Ke snížení aerodynamického hluku při vyšší rychlostech přispělo též nově vylepšené těsnění dveří. Nové bylo i čtyřkanálové ABS a plastová nádrž o objemu 76 litrů, která nahradila původní plechovou.
V roce 1997 byl Jeep Cherokee XJ stále ještě populární u policie a různých amerických vládních agentur. Nebylo proto překvapivé, že speciální policejní verze Cherokee se nabízela i nadále, až do roku 2001. Auto mělo stále stejné vlastnosti jako policejní verze z roku 1996, ale motor měl nyní výkon 195 koní, tj. o pět koní více. V roce 2001, kdy se model Cherokee XJ přestal vyrábět a byl nahrazený novým modele Jeep Liberty, se přestala policejní verze nabízet. Avšak i bez toho si nový model našel své místo v policejních a vládních složkách, a je tomu tak až do současnosti.
Zásadní změny přišly s novým šéfem exekutivy, Wolfgangem Bernhardem, který byl známý jako "osekávač nákladů". Do automobilky přišel z Mercedes-Benzu, aby převzal kontrolu nad Chryslerem. Jedno z prvních rozhodnutí, které Bernhard učinil, když přišel v roce 2000 do Chrysleru, bylo ukončit výrobu modelu Jeep Cherokee. Považoval toto auto za "poněkud nevýrazné a stárnoucí SUV".
Cherokee XJ je tak v roce 2002 nahrazeno novým modelem Jeep Liberty (KJ), ačkoliv na zahraničních trzích se stále většinou prodává pod názvem Jeep Cherokee.
Jeep Liberty KJ, mimo Severní Ameriku prodávaný jako Jeep Cherokee KJ, byl inspirovaný konceptovými vozy Dakar a Jeepster. Auto se nabízelo buď jako plnohodnotný terénní 4x4 offroad nebo v levnější variantě s pohonem pouze dvou kol.
Jeep Cherokee KJ se, stejně jako jeho předchůdci, vyrábí ve Spojených státech ve městě Toledo v Ohiu. Jeho montážní linky najdeme také v několika dalších zemích, včetně Egypta a Venezuely.
Auto je cenově pozicováno mezi modely Wrangler a Grand Cherokee.
Liberty / Cherokee KJ byl první Jeep, který používal dva nové motory PowerTech - 2.4 l řadový čtyřválec o výkonu 150 koňských sil a 3.7 l šestiválec VM Motori o výkonu 210 koňských sil. V nabídce byl také 2.8 l dieselový čtyřválec se vstřikováním Common rail pro verze Jeep Cherokee CDR. Dieselový agregát měl výkon 160 koní (120 kW) ale byl o celých 91 kg těžší, než benzínové modely. DaimlerChrysler přišel s modelem CDR, aby vyzkoušel prodejnost naftových motorů v Severní Americe, kde nejsou na rozdíl od Evropy tyto motory obvyklé.
Modely Cherokee CDR pro Evropu a další mezinárodní trhy, vyráběné mezi lety 2002-2003, měly v nabídce také 2,5 l dieselový motor VM Motori o výkonu 141 koňských sil (105 kW; 143 PS) doplněný o manuální převodovku.
Na newyorské International Auto Show v roce 2007 byla představena verze Jeep Liberty / Cherokee se zcela novým designem. Auto pro modelový rok 2008 vzhledově vycházelo z modelu Dodge Nitro z téhož roku.
Z nabídky nového modelu Liberty KK vypadl předtím nabízený čtyřválcový motor. V roce 2008 tak byl v nabídce pouze šestiválcový motor s hliníkovou hlavou, protože dieselový modelu Jeep Liberty CRD byl stažený z amerického trhu z důvodů zpřísnění emisních norem pro naftové motory.
K dispozici byla buď šestistupňová manuální nebo čtyřstupňová automatická převodovka. Standardní výbava modelu Liberty / Cherokee zahrnovala elektronickou kontrolu stability, kontrolu trakce, brzdy se systémem ABS a brzdovým asistentem a také nové boční airbagy. Ve volitelné výbavě pak byly k dispozici funkce jako stěrače s dešťovým senzorem, bluetooth handsfree, navigační systém, nebo multimediální systém s 30GB pevným diskem.
Jeep Cherokee je povedené auto pro střední a těžký terén. Přestože byl tento model již několikrát inovovaný, stále si zachovává své typické rysy, podle kterých ho od konkurence rozeznáte na první pohled.

Na závěr pár statistických údajů

V naší databázi je celkem 36 inzerátů vozidel značky Jeep Cherokee.

Pro zajímavost, nejdražší auto značky Jeep Cherokee v naší databázi je vozidlo Jeep Cherokee 2.0 MJD Serv.kniha,ČR, r.v. 2015. Cena, kterou za toto vozidlo prodejce v inzerátu požaduje je 690 000,- Kč.

Nejnovějším inzerátem značky Jeep Cherokee z naší nabídky, je inzerát na prodej auta Jeep Cherokee 2.5 CRD, 4X4, Kožené sedačky, r.v. 2002. Chcete-li si pořídit svůj vlastní vůz značky Jeep Cherokee, tak toto auto může být vaše za 110 000,- Kč.